Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş
Önerilen Oteller
Uludağ Otelleri
Kartalkaya Otelleri
Kartepe Otelleri
Palandöken Otelleri
Erciyes Otelleri
Reklam Ver
 
 
 

Kayak Malzemeleri ve Kayak Çeşitleri

kayak malzemeleri

Kayak malzemelerini; kayak aksesuarları,kıyafetleri,takımları olarak üç grupta toplayabiliriz.

Kayak Takımları
Kayak malzemeleri , özel kayak botları ve botları kayaklara sabitleyen bağlamalarla oluşur. Bağlamalar kayaklarınıza monte edilir ve bir bütün olmasını sağlar.Bireyin bot  bağlamalarına ayar çekilir bu  ayara dın adı verilir.. Bu ayar bir uzman tarafından kayak tecrübenize ve fiziğinize göre botunuzun sıkılaştırılması ya da daha gevşek bırakılması şeklinde hesaplanır. Yeni öğrenecek kişilerin bot bağlamaları düşmelere karşı  ayaktan daha rahat çıkması için gevşek bırakılır.Profesyonel sporcular için  kayağın ayaktan çıkmaması gerekir . Bu nedenle bot  bağları daha sıkı bağlanır.Takımın son parçası batonlardır. Batonlar kayak yaparken dengede durmanızı sağlayan araçlardır. Kısacası bağlamalar, botlarınız ve batonlarınız sizin kayak takımlarınızı oluşturur.

Kayaklar

kayak-takimlariSerbest stil Kayak: Şekil olarak kayakların arasında en geniş yapıda olanlardır. Serbest stil kayakların ön ve arka kısımları geniş, orta kısımları dardır. Bu özellik pist üzerinde süzülmenizi sağlar. Ön ve yan uçlar iki yönlü kaymaya yardımcı olması için yukarı eğimlidir. Bu kayak formu, hiç kayılmamış karda kullanmak için idealdir.

Tüm Yüzey Kayağı: Bu kayaklar hazırlanmış parkurlarda, tümseklerde ve yüksek pistlerde hızlıca kayabileceğiniz bir forma sahiptir. Diğer kayaklara göre dönüşler daha kolaydır. Bükülme derecesi, hangi tür yüzeyde kaymak istediğinize göre değişir.

Yarış Kayakları: Yarış kayakları bütün kayaklardan daha serttir. Profesyonel kayakçıların tercih ettiği çok süratli bir türdür. Kayak pistlerinin zirvelerinden  kayarken titreşimlerin hissedilmesini sağlar. Siz de profesyonel bir kayakçıysanız , bu yarış kayaklarını, geniş açılı dönüş yapmak için tercih edebilirsiniz.

Mukavemet Kayağı: Klasik olarak bu kayaklar oldukça dardır, fazla bükülmezler ve engebeli araziler için uygun değildirler. Düz alanlarda ve karda yürümek için oldukça iyidir. Bu kayaklar tamamen farklı bot ve bağlamalarla kullanılır.

Kayak Kıyafetleri
kayak ayakkabısıKayak sporu kış mevsiminde yapılması nedeniyle, kayak kıyafetleri seçilirken soğuk hava koşulları göz önüne alınmalıdır. Soğuğu ve suyu geçirmeyen, hava aldıran kıyafetler tercih edilmeli, ilk kez kayak yapacaklar içinse bu kıyafetlerin kiralanması daha uygundur. Seçimlerinizi bir uzmana danışarak yapmanız olası olumsuzlukları engelleyecektir. Kayak sporu için tercih etmenizi önerdiklerimiz;

Kayak Montu
Kayak montu, kıyafetinizin en dış parçasıdır ve sizi olumsuz şartlardan korur. Montunuzu seçerken rüzgâr ve kar geçirmeme özelliğinin olmasına dikkat edin. Ayrıca çok şişkin montlar da sizi rahatsız ederek, hareketlerinizi kısıtlayabilir. Manşet, bel ve boyun kısmı dar, yüksek yakalı ve kapüşonlu olursa soğuğu içeri almaz. Nefes alabilme özelliği de nemin vücudunuzdan çıkabilmesini sağlamak açısından önemli bir özelliktir.

Kayak Pantolonu/Board Pantolonu
Kayak pantolonunuz sizi dış etmenlerden koruyacağı için rüzgar ve kar geçirmez olmalıdır. Snowboardçular pantolonlarında diz ve arka kısımları daha güçlü olanları seçmelidirler. Kıyafetlerinizin hareketlerinizi kısıtlamamasına ve pantolonunuzun sorun çıkartacak derecede uzun olmamasına dikkat etmelisiniz.

İç Giyim
TERMO: Terletmeyen, vücut ısısını koruyan, su geçirmez bir malzemedir. Kayak kıyafetlerinin içine termo içlikler tercih edilmelidir.

Gözlük seçimi
kar-gozluguKayak gözlükleri, buhar engelleyici özellikte olup, kötü şartlarda dahi görüş alanını engellememelidir. UVA /UVB özelliğine sahip olmasına dikkat edilmeli.

Kayak Eldiveni
Eldiven hafif, rahat ve üşütmemeli.
Elin kavrama gücünü engellememeli.
Rüzgar ve suyu geçirmemeli.
Terin dışa atımını ve elin terlemesini engellemeli.
Batonun kaymasını engellemeli.

Kayak Çorabı
kayak-ediveniÇoraplar kat kat giyilmemeli ve termo kayak çorabı tercih edilmeli. Çorabın yumuşak olması ve ayağı tahriş etmemesi çok önemli bir unsurdur.

Kıyafetleriniz Üç Katmandan Oluşsun!
1/Dış shell katmanı, mont ve pantolondan oluşur, sizi dış etkenlerden korur.
2/İç yalıtımlı katman, vücudunuzda yalıtımı sağlar ve ısı kaybını önler.
3/ Vücudu saran termal katman soğuk geçirmez ve vücut ısınızı içerde tutar, terlemenizi engeller.

Başlık/ Kask
Kayak başlığının/ kaskının kafanıza uyması, konforlu olması ve kayak için yeterli derecede korumayı sağlaması önemlidir. Eğer başlık takıyorsanız, sıcaklık ve konfor için seyahate çıkmadan önce yün başlık veya iç başlık almalısınız.

Güneş Kremi / Dudak Nemlendiricisi
Yükseklerdeki güneş yanıkları yazın yaşadıklarınızdan çok daha kötü olabilir. Yazın kullandıklarınızı değil, yüksek rakımlar için özel olarak üretilmiş güneş kremlerini kullanmalısınız. Doğuda kayak yapanlar ve çok hızlı güneş yanığına yakalananlar için en azından 30 faktörlü olanlar gereklidir. Bizim güneş kremimiz SPF ile birlikte gelen bir dudak nemlendiricisine sahiptir ki bunları boynunuza asmanız için gereken askıyla yanınızda taşıyabilirsiniz.

Boru Atkı
Bu küçük ve hafif termal polar atkı, boyuna anında sıcaklık verir ve sizi karın ve soğuğun monta girmesinden korur.

Diz ve Bilek Koruyucuları
Diz koruyucuları, kayak botlarının tam olarak oturmadığı durumlarda –ki bu çok sık görülür – oluşan diz aşınmalarından korunmak için yapılmıştır. Bilek koruyucuları ise snowboardcuların bilek sakatlanması yaşamaması için gereklidir.

Bel / Sırt Çantası
Bu çantalar güneş kremleri, atıştırmalıklar ve diğer üzerine düşmek istemediğiniz her şey için gereklidir.

Kayak Aksesuarları
Kayak aksesuarları içinde, yüz ve kafa çevresine gelebilecek bere, saç bandı, kulakları ense arkasından birleştirerek örten kulaklık ve renkli tokalar örnek gösterilebilir. Bununla birlikte daha çılgın tipte ve mizahi özellik taşıyan, genellikle polar kumaşından üretilmiş olan uzunca şapkalar veya maskelerde ender kullanılan ama dağda uygun görülen aksesuarlardandır.

Tek Parçalı Takım
kayak-2Pahalı bir kayak kıyafetidir ve bizce bir haftalık bir kayak gezisi için almaya değer değildir. Fakat, ayrı ayrı mont ve tulum giymeye göre çok daha sıcak tuttuğu ve karın sırtlarından girmesini önlediği için küçük çocuklar için tercih edilebilir.

Kayak Montu
Bu parça, kayak kıyafetinizin en dışındaki katmandır ve size çeşitli etkenlere karşı koruma sağlar. Montunuz rüzgâr ve kar geçirmez olmalı, ayrıca çok şişkin olmamalı.  Manşetleri, bel ve boyun kısmı dar olmalı ve yüksek yakalar ve kapüşon içermeli. Nefes alabilme özelliği de nemin vücudunuzdan çıkabilmesini sağlamak açısından önemli bir özelliktir. Ayrıca bunun altında birkaç kıyafet daha giyeceğinizi unutmayın ve hareket edilebilirliğini inceleyin. Cepler ve kapüşon bulundurması oldukça faydalıdır.

Kayak Pantolonu/Board Pantolonu/Tulum
Bunlar da diğerleri gibi sizi dış etmenlerden koruyacağı için rüzgar ve kar geçirmez olmalıdır. Piyasada birçok farklı tarzda bulunabilirler. Daha geleneksel olan tulumlar başlangıç seviyesi ve çocuklar için idealdir çünkü ön ve arkadan sağladığı koruma ile tulumunuz böbrek kısmını koruduğu gibi düştüğünüzde karın arkanızdan girmesini de önler. Daha tecrübeli olan kayakçılar ise sıkça düşmediklerinden dolayı şişkinliği azaltmak ve daha çok hareket özgürlüğü kazanmak adına kayak pantolonlarını tercih edebilirler. Çoğu kayak pantolonunda, mont ve pantolon arasında iyi bir karama sağlamak için yüksek bel bulunur. Snowboardcular aynı zamanda diz ve kıç bölgesinde güçlendirilmiş kayak kıyafetlerini tercih etmelidir zira bu bölgelerinin üzerinde oldukça fazla vakit geçirecekler. Kıyafetleri denerken hareket özgürlüğünüze sahip olduğunuza ve pantolonunuzun sorun çıkartacak derecede uzun olmamasına dikkat etmelisiniz.

Kayak sporunda kayaklar, özel kayak botları ve botları kayaklara sabitleyen bağlamalar kayak takımlarını oluşturur. Bu takım olmadan kayak sporunu yapamazsınız. Bağlamalar kayaklarınıza monte edilir ve bir bütün olmasını sağlar. Kayak yapan kişinin bot  bağlamalarına ayar çekilir bu  ayara dın adı verilir.. Bu ayar bir uzman tarafından kayak tecrübenize ve fiziğinize göre botunuzun sıkılaştırılması ya da daha gevşek bırakılması şeklinde hesaplanır. Yeni öğrenecek kişilerin bot bağlamaları düşmelere karşı  ayaktan daha rahat çıkması için gevşek bırakılır.Profesyonel sporcular için  kayağın ayaktan çıkmaması gerekir . Bu nedenle kayak bağları daha sıkı bağlanır.Takımın son parçası batonlardır. Batonlar kayak yaparken dengede durmanızı sağlayan araçlardır. Kısacası bağlamalar, botlarınız ve batonlarınız sizin kayak takımlarınızı oluşturur. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;}
 

Uludağ Otelleri
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Otel Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Son Yorumlar
  • Helin Deniz Menkır
    Sevgili arkadaşlar eğer biraz macera ruhunuz varsa Ağrı güneykaya kayak merkezi ... Devamı
Anket
En beğendiğiniz kayak merkezi hangisidir?
 
Seo
Seo Fiyatları
Sıkça Sorulan Sorular
Kayak Ders Fiyatları Kayak Ders Fiyatları Türkiye Kayak Federasyonu, Kayak ve Snowboard Öğreticileri talimatının 11. Maddesi gereğince...
Kayak Nedir? Kayak Nedir? Kayak insanlığın ilk çağlarına kadar uzanan bir spor dalı olarak; çeşitli aletler...
Kayak Nasıl Yapılır? Kayak Nasıl Yapılır? Kayak kar üzerinde çeşitli estetik hareketlerle yapılan ve kullanılan malzemelere ...
Kayak Turları
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 3 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu

Uludağ
Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi’nde dağ manzaralı otellerinde konaklarken, kaymanın heyecanını yaşayabilir, unutulmaz bir kış tatili geçirebilirsiniz.
Kartalkaya
Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi’nde neşeyle kayanları seyredebilir, isterseniz Köroğlu Dağları’nın doruklarından aşağıya kaymanın heyecanını doyasıya yaşayabilirsiniz.
Kartepe
Kartepe Kayak Merkezi
Türkiye’nin yeni kış sporları merkezi Kartepe ve çevresinde gönlünüze göre kiralık ev, otel ve pansiyonlarda misafirperverliğin keyfine varın.
Palandöken
Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Dağları’nın muhteşem manzarasında, ferah havayı solurken unutulmaz anlar yakalayabilir, karlar arasında profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Sarıkamış
Sarıkamış Kayak Merkezi
Çamurlu dağlarına kurulu dünyanın kristal kar özelliğinde olan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde, pırıl pırıl dağın manzarasına kapılabilir, zirvelerinden heyecanla kayabilirsiniz.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Kayak Merkezleri © 2013-2015
Türkiye'nin En İyi Kayak Pistleri ve Otelleri