Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş
Önerilen Oteller
Uludağ Otelleri
Kartalkaya Otelleri
Kartepe Otelleri
Palandöken Otelleri
Erciyes Otelleri
Reklam Ver
 
 
 

Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak kar üzerinde çeşitli estetik hareketlerle yapılan ve kullanılan malzemelere göre değişik isimler alan bir spordur. Temel olarak:

 • Snowboard
 • Alp disiplini
 • Biatlon
 • Kayaklı koşu
 • Serbest stil kayak
 • Skiboarding
 • Kayakla atlama
 • Kuzey kombine
 • Skibob dallarına ayrılır.

Birden fazla türü olan kayağın esas olarak nasıl yapıldığını anlatacak olursak;

 • Yeni başlayanlar için öncelikle kayak yapılacak bölgenin çok yüksek olmaması gerekir.
 • Geniş ve yuvarlak kenarlı ve geniş topuklu kayak takımları tercih edilmelidir. Böylelikle dengenizi daha rahat sağlarsınız.
 • Her spor gibi kayak da eğitmen yardımı ile yapılmalıdır. Kurallarını öğrenmek daha rahat kaymanıza yardımcı olacaktır.
 • Ani hareketler yapmamalı ve olası sakatlıklara karşı kendinizi korumalısınız.

Kayak Nasıl Yapılır?

Temel bilgilerin alınmasından sonra daha rahat yapabileceğiniz kayak sporunu eğitmenlerinizin önerileri ile daha zevkli hale getirebilirsiniz. Kayak merkezlerinde verilen eğitimlerde genellikle ilk üç gün teknik bilgiler ile birlikte kar üzerinde pratik yapılmaya başlanırken 4. günde sporcular piste çıkabilirler.

Birinci Gün: Kayağın taşınması, kayaklar ile yürüme çalışmaları yapılır. Düşme durumlarında nasıl kalkılması gerektiği öğretilir. Yamaç çıkışları da bu derslerde öğretilir. Kar sapanı öğrenilirken uygulama ile birlikte ayak bileklerinin hareketleri kontrol edilir.

Kayakçı hızını kontrol etmeyi öğrenir. Ağırlık merkezinin belirlenmesi ile hareketlerin kontrollü yapılması sağlanır. Eğitmen eşliğinde sporcunun kendini kasması ve heyecanlanması engellenir. Bu eğitimlerde en önemli amaç kişinin telaşa kapılıp sakatlık oluşturacak hareketlerden kaçınmasını sağlamaktır.

İkinci Gün: Bu aşamada pistte kar sapanı ile dönüşler çalışılır. Her çıkışta eğitmen ve öğrenciler birlikte hareket ederler. Yeterli tekrar yapıldıktan sonra sporcular yamaç kaymaya geçebilirler. Bu esnada vücut düz tutulurken dizler hafif bükülü kalça dışarda olmalıdır.

Üçüncü Gün: Öğrenciler paralel dönüşlere geçerler. Yamaçlardan kaymaya başlayan sporculara eğitmenler uygulanacak hareketleri gösterirler. Burada dönüşe geçmeden batton vurulması, dönerken dizlerin bükülmesi ve ağırlığın verilmesi gereken noktalar öğretilir.

Dördüncü Gün: Artık öğrenciler paralel kaymaya geçerler. Yamaçlarda gövde vadiye dönükken battonlar rahat tutulmalıdır. Kollar yere paralel olur ve bacaklar dizlerden bükülür. Yapılan alıştırmalardan sonra sporcular daha rahat kayabilirler.

 

Uludağ Otelleri
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Otel Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Son Yorumlar
 • Helin Deniz Menkır
  Sevgili arkadaşlar eğer biraz macera ruhunuz varsa Ağrı güneykaya kayak merkezi ... Devamı
Anket
En beğendiğiniz kayak merkezi hangisidir?
 
Seo
Seo Fiyatları
Sıkça Sorulan Sorular
Kayak Ders Fiyatları Kayak Ders Fiyatları Türkiye Kayak Federasyonu, Kayak ve Snowboard Öğreticileri talimatının 11. Maddesi gereğince...
Kayak Nedir? Kayak Nedir? Kayak insanlığın ilk çağlarına kadar uzanan bir spor dalı olarak; çeşitli aletler...
Kayak Nasıl Yapılır? Kayak Nasıl Yapılır? Kayak kar üzerinde çeşitli estetik hareketlerle yapılan ve kullanılan malzemelere ...
Kayak Turları
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 38 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu

Uludağ
Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi’nde dağ manzaralı otellerinde konaklarken, kaymanın heyecanını yaşayabilir, unutulmaz bir kış tatili geçirebilirsiniz.
Kartalkaya
Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi’nde neşeyle kayanları seyredebilir, isterseniz Köroğlu Dağları’nın doruklarından aşağıya kaymanın heyecanını doyasıya yaşayabilirsiniz.
Kartepe
Kartepe Kayak Merkezi
Türkiye’nin yeni kış sporları merkezi Kartepe ve çevresinde gönlünüze göre kiralık ev, otel ve pansiyonlarda misafirperverliğin keyfine varın.
Palandöken
Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Dağları’nın muhteşem manzarasında, ferah havayı solurken unutulmaz anlar yakalayabilir, karlar arasında profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Sarıkamış
Sarıkamış Kayak Merkezi
Çamurlu dağlarına kurulu dünyanın kristal kar özelliğinde olan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde, pırıl pırıl dağın manzarasına kapılabilir, zirvelerinden heyecanla kayabilirsiniz.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Kayak Merkezleri © 2013-2015
Türkiye'nin En İyi Kayak Pistleri ve Otelleri