Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş
Önerilen Oteller
Uludağ Otelleri
Kartalkaya Otelleri
Kartepe Otelleri
Palandöken Otelleri
Erciyes Otelleri
Reklam Ver
 
 
 

Kayak Tarihi

kayak tarihi

Kayak insanlık tarihi kadar eski bir tarihi geçmişe sahiptir. Kayağın en ilkel şekli, tarih öncesi çağlarda insanların karda batmamak için ve bağladıkları ağaç parçaları olarak bilinmektedir. Sonraları bu bağladıkları ağaç parçaların kayganlığını azaltmak için, tabanlar katran veya deri ile kaplanmaya başlamış. İlk kayaklar dişbudak, betudaladan ve çam ağaçlarından yapılmış olup tarihçesi 5 bin yıl öncesine dayanmaktadır.

Tarih araştırmalarına göre, kayağın ilk olarak ortaya çıktığı bölgeler Altaylar/ Sibirya ve Moğolistan’dır. Kayak, spor olarak hayatımıza girmeden önce, 15. yy ‘da Orta Asya’da ve İskandinavya’da düşmanlara karşı askeri amaçla kullanılmıştır. Aynı bölgelerde kış şartları nedeniyle ulaşım amaçlı da kullanılmıştır. Spor dalı olarak uygulanması 19. yy ortalarındadır.

1879’da Oslo’da düzenlenen organizasyon ile kayak yarışmaları yapılmıştır. Fridtjof Nansen’in “Grönland’da Kayakla Gezi” kitabını yayımlaması ile kayağa gösterilen ilgi artmıştır. Gelişen yeni tekniklerle çeşitli stillere ayrılmış ve kayak kulüplerinin kurulması ile yetenekli sporcuların yetiştirilmesi için ilk adımlar atılmıştır.

1924’te Uluslararası Kayak Federasyonu’nun kurulması ile olimpiyatlara dahil edilen kayak günümüzde bir çok dallarda düzenlenen yarışmalarla sporun aynı zamanda yetenek işi olduğunu da gösteriyor.

Türkiye’de Kayak
İlk olarak askeri amaçlı üretilen kayak araçları Kafkas cephesinde kayakçı asker yetiştirilmesi için Erzurum’a gönderilmiştir. Sonraları yurtdışında böyle bir spor olduğunu keşfeden Galatasaray Lisesi’nden öğretmenler kayak sporunun önünü açmışlardır.

1939 yılında Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu kurulmuştur. Sonrasında bu alanda sporcu yetiştirilmesine katkıda bulunmak için 1944’te Ankara Dağcılık Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübü Derneği kurulmuştur. Bu zamandan sonra en iyi derece 1968’de Balkan Şampiyonası’nda Burhan Alankuş’un 8.liği olmuştur.

1970’de Rıdvan Özbek’in Balkan Şampiyonluğu, 1981’de yine aynı organizasyondaki bayrak yarışında kazanılan bronz madalya önemli başarılardandır. Her yıl Uludağ’da yapılan yarışlar da sporcuların kendilerini test etmeleri ve yetiştirmeleri için önemlidir.

 

Uludağ Otelleri
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Otel Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Son Yorumlar
  • Helin Deniz Menkır
    Sevgili arkadaşlar eğer biraz macera ruhunuz varsa Ağrı güneykaya kayak merkezi ... Devamı
Anket
En beğendiğiniz kayak merkezi hangisidir?
 
Seo
Seo Fiyatları
Sıkça Sorulan Sorular
Kayak Ders Fiyatları Kayak Ders Fiyatları Türkiye Kayak Federasyonu, Kayak ve Snowboard Öğreticileri talimatının 11. Maddesi gereğince...
Kayak Nedir? Kayak Nedir? Kayak insanlığın ilk çağlarına kadar uzanan bir spor dalı olarak; çeşitli aletler...
Kayak Nasıl Yapılır? Kayak Nasıl Yapılır? Kayak kar üzerinde çeşitli estetik hareketlerle yapılan ve kullanılan malzemelere ...
Kayak Turları
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 27 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu

Uludağ
Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi’nde dağ manzaralı otellerinde konaklarken, kaymanın heyecanını yaşayabilir, unutulmaz bir kış tatili geçirebilirsiniz.
Kartalkaya
Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi’nde neşeyle kayanları seyredebilir, isterseniz Köroğlu Dağları’nın doruklarından aşağıya kaymanın heyecanını doyasıya yaşayabilirsiniz.
Kartepe
Kartepe Kayak Merkezi
Türkiye’nin yeni kış sporları merkezi Kartepe ve çevresinde gönlünüze göre kiralık ev, otel ve pansiyonlarda misafirperverliğin keyfine varın.
Palandöken
Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Dağları’nın muhteşem manzarasında, ferah havayı solurken unutulmaz anlar yakalayabilir, karlar arasında profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Sarıkamış
Sarıkamış Kayak Merkezi
Çamurlu dağlarına kurulu dünyanın kristal kar özelliğinde olan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde, pırıl pırıl dağın manzarasına kapılabilir, zirvelerinden heyecanla kayabilirsiniz.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Kayak Merkezleri © 2013-2015
Türkiye'nin En İyi Kayak Pistleri ve Otelleri