Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş
Önerilen Oteller
Uludağ Otelleri
Kartalkaya Otelleri
Kartepe Otelleri
Palandöken Otelleri
Erciyes Otelleri
Reklam Ver
 
 
 

Kayak Türleri

Kar üzerinde çeşitli estetik ve akrobatik hareketlerin yapıldığı spor dalı olarak kayak çeşitli dallara ayrılıp farklı şekillerde sergilenmektedir. Olimpiyatlarda ve turnuvalarda farklı alanlarda sporcuların temsili ile gerçekleşir.

Kullanılan araçlara ve figürlere göre kayak türleri:

 • Snowboard
 • Alp disiplini
 • Biatlon
 • Kayaklı koşu
 • Serbest stil kayak
 • Skiboarding
 • Kayakla atlama
 • Kuzey kombine
 • Skibob

snowboardSnowboard: Uzunluğu 140 – 165 cm, genişliği 25 - 27 cm arasında değişen tahta üzerinde yapılan bir kar sporu olarak kayak dalları arasında en çok tercih edilendir. Estetik hareketler ve cesur figürler sebebiyle yapılması zor ve dikkat gerektiren snowboard 1970’li yılların başında ortaya çıkmış ve günümüze gelene kadar özellikle gençlerin ilgisini çekerek gelişimini sürdürmüştür. Olimpiyat sporları içerisinde de görsel zevk veren ve yarışmalara heyecan katan bir dal olmuştur.

Alp Disiplini: Çıkış çizgisinden en aşağı doğru kapı denilen direkli düzeneklerden geçerek bitişe en hızlı şekilde ulaşma amacı ile gerçekleştirilen spordur. İniş yarışı, süper büyük, büyük ve normal slalom olmak üzere dört önemli disiplini kapsar. Sporcunun sezgilerine ve taktiklerine dayalı, hızlı ve estetik bir spordur.

Biatlon: Kayak ve atış sporunu bir araya getiren biatlon bireysel ve takım halinde engelli parkurlarda belirlenen hedeflere ateş etmeyi içerir. Zamana karşı yarışan sporcular hedefleri vurmak için durabilirler.

Erkeklerde 20 km, kadınlarda 15 km olarak belirlenen müsabakaların mesafeleri ve atış sayıları değişiklik gösterebilir. Kayaklar sporcunun boyundan en az 4 cm kısa olmak zorundadır. Tüfekler 5 mermilik şarjörler içerir.

Kayaklı Koşu: Kayak sporları içinde en tehlikesizi olan kayaklı koşu öncelikle İsveç, Norveç gibi ülkelerde eğlence ve ulaşım aracı olarak ortaya çıkmıştır. Uzun mesafeli ulaşımlarda kullanılmıştır. Yarış olarak kabul edilmesi ise bayrak yarışları ile ortaya çıkar. 10 km’lik mesafede kayan dört erkek ya da 5 km’lik mesafede kayan üç kadın kayakçıdan oluşan yarışlar düzenlenir.

Kayaklı koşu, klasik ve serbest stil olmak üzere ikiye ayrılır. Kullanılan kayaklar uzun, dar ve hafif olur.

Serbest Stil Kayak: Estetik bir spor olan serbest stil kayak mogul ve aerial isimlerinde iki çeşide ayrılır. Mogul’da sporcu küçük çıkıntılarla dolu parkuru tamamlamaya çalışırken, Aerial’de havada dönüşleri ve figürleri içerir. 20. Yüzyılda iyice gelişerek dünya şampiyonlarında resmi bir dal olarak yer aldı.

Skiboarding: Paten, snowboard ve kayağı birleştiren skiboarding 75- 110 cm’lik kayak tahtası üzerinde skiboarder denilen dalgalı parkurlar üzerinde yapılır. Akrobatik hareketler içerir.

kayakli-atlamaKayakla Atlama: 1892’de resmi bir spor dalı olarak tanınan kayakla atlama, önceleri Norveç kış festivallerinde düzenlenen bir etkinlik olarak ortaya çıkmıştır. 1924’te Olimpiyat sporları kadrosuna dahil edilmiştir. Dik bir rampadan aşağı doğru havalanma ve yumuşak bir şekilde yere inme amacına dayanır. Sinir sisteminin güçlü olmasını, denge kabiliyetini ve sezgi yeteneğini barındıran sporcular başarılı olurlar.

Kuzey Kombine: Bireysel ve takım halinde düzenlenen kayak yarışı olan kuzey kombine kayaklı atlama ve koşunun birleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Yarışlar iki gün sürer ve amaç en yüksek puanı almaktır. Inrun, havalanma, uçuş ve iniş bölümlerinden oluşur. Sadece erkek dallarında müsabakalar yapılır.

Skibob: Bisiklet ile yapılan ancak tekerleklerin yerine kayağın bulunduğu spor dalı. Viyana’da bulunan Skibob Federasyonu yıl içerisindeki yarışları düzenler.

 

Uludağ Otelleri
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Otel Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Son Yorumlar
 • Helin Deniz Menkır
  Sevgili arkadaşlar eğer biraz macera ruhunuz varsa Ağrı güneykaya kayak merkezi ... Devamı
Anket
En beğendiğiniz kayak merkezi hangisidir?
 
Seo
Seo Fiyatları
Sıkça Sorulan Sorular
Kayak Ders Fiyatları Kayak Ders Fiyatları Türkiye Kayak Federasyonu, Kayak ve Snowboard Öğreticileri talimatının 11. Maddesi gereğince...
Kayak Nedir? Kayak Nedir? Kayak insanlığın ilk çağlarına kadar uzanan bir spor dalı olarak; çeşitli aletler...
Kayak Nasıl Yapılır? Kayak Nasıl Yapılır? Kayak kar üzerinde çeşitli estetik hareketlerle yapılan ve kullanılan malzemelere ...
Kayak Turları
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 29 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu

Uludağ
Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi’nde dağ manzaralı otellerinde konaklarken, kaymanın heyecanını yaşayabilir, unutulmaz bir kış tatili geçirebilirsiniz.
Kartalkaya
Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi’nde neşeyle kayanları seyredebilir, isterseniz Köroğlu Dağları’nın doruklarından aşağıya kaymanın heyecanını doyasıya yaşayabilirsiniz.
Kartepe
Kartepe Kayak Merkezi
Türkiye’nin yeni kış sporları merkezi Kartepe ve çevresinde gönlünüze göre kiralık ev, otel ve pansiyonlarda misafirperverliğin keyfine varın.
Palandöken
Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Dağları’nın muhteşem manzarasında, ferah havayı solurken unutulmaz anlar yakalayabilir, karlar arasında profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Sarıkamış
Sarıkamış Kayak Merkezi
Çamurlu dağlarına kurulu dünyanın kristal kar özelliğinde olan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde, pırıl pırıl dağın manzarasına kapılabilir, zirvelerinden heyecanla kayabilirsiniz.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Kayak Merkezleri © 2013-2015
Türkiye'nin En İyi Kayak Pistleri ve Otelleri